Menu Close

Informacija apie vakcinas nuo COVID-19

COVID-19 pandemija turi milžinišką neigiamą poveikį žmonių sveikatai, socialiniam ir ekonominiam gyvenimui. Norint apsaugoti visuomenės sveikatą reikia saugių ir veiksmingų vakcinų nuo COVID-19. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, šiuo metu yra užregistruotos ir naudojamos šios vakcinos:

  • „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech & Pfizer“)
  • „COVID-19 Vaccine Moderna“ (gamintojas „Moderna“)
  • „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“)
  • „COVID-19 Vaccine Janssen“ (gamintojas „Janssen Pharmaceutica NV“)

Nei vienoje iš šių ankstyvųjų COVID-19 vakcinų nėra gyvo susilpninto viruso. Moderna ir Pfizer-BioNTech sukūrė iRNR vakcinas, AstraZeneca ir Johnson & Johnson’s gamina daugintis nesugebančio viruso nešėjo vakcinas.

 

Vakcinos nuo COVID-19 yra vaistai, kuriais siekiama užkirsti kelią naujo koronaviruso SARS-CoV-2 sukeltoms ligoms, sukeliant imuninį organizmo atsaką. Vakcinos esmė – supažindinti imuninę sistemą su patogenais, kad pasigamintų ne tik antikūnai, bet ir susidarytų imuninės atminties ląstelės.

Po dviejų Comirnaty vakcinos dozių, darant 21 dienos pertrauką, jos efektyvumas siekia 95 proc. Moderna vakcinos efektyvumas po dviejų dozių, darant 28 dienų pertrauką, siekia 94 proc. Vaxzevria vakcinos jau po vienos dozės efektyvumas siekia 70 proc. Po antros šios vakcinos dozės, darant 12 savaičių pertrauką, vakcina, praėjus 7 ir daugiau dienų, 94 proc. apsaugo nuo užsikrėtimo ir simptominės ligos formų, 92 proc. – nuo sunkių ligos formų ir 87 proc. – nuo hospitalizacijos. Jansen vienos dozės vakcinos nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 veiksmingumas siekia 66 proc.

PERSIRGUS COVID gali būti skiepijami praėjus 180 dienų po šios ligos diagnozės, tačiau galima skiepyti anksčiau, jeigu prieš skiepijimą atliekamas antikūnų tyrimas (Ig G- ne mažiau kaip po 3 sav.po ligos ) rodo neigiamą rezultatą.

IMUNITETO TRUKMĖ. Kadangi virusas yra naujas, šiuo metu nėra pakankamai žinių, kiek laiko po vakcinacijos išliks imunitetas ir ar bus reikalinga reguliari revakcinacija. Paprastai virusai mutuoja (keičiasi viruso genetinė medžiaga), tačiau mutacijos nebūtinai turi įtakos vakcinos veiksmingumui nuo viruso. Mokslo bendruomenė ir reguliavimo institucijos stebės, ar koronavirusas Sars-CoV-2 laikui bėgant keičiasi, ir ar vakcinos gali apsaugoti žmones nuo infekcijos.

VAIKAI kol kas nėra skiepijami COVID-19 vakcina, nes jie nebuvo įtraukti į vakcinų bandymus. Jie bus paskiepyti tada, kai bus atlikti tyrimai ir įrodyta, kad vakcina saugi ir veiksminga šiai amžiaus grupei.

Kokia yra skiepijimosi procedūra?

Priklausomai nuo vakcinos, reikalinga vakcinos dozė suleidžiama į raumenis (dažniausiai žasto). Sveikatos priežiūros specialistas, pirmą kartą paskiepijęs asmenį COVID-19 vakcina, įteikia COVID-19 vakcinos pakuotės lapelio kopiją su užrašytu antros COVID-19 vakcinos dozės pagal skiepijimo schemą laiku ir primena, kad skiepytis antra doze pagal skiepijimo schemą asmuo turi atvykti nurodytu laiku, o jei negali atvykti – kad ASPĮ apie tai turi informuoti nedelsdamas.

Laikas, kada skiriama antra vakcinos dozė, priklauso nuo to, kokia vakcina yra skiepijama: „Comirnaty“ vakcinos antra dozė skiriama po pirmosios praėjusi 21 dienai; „Moderna“ vakcinos antra dozė – po 28 dienų; „Vaxzevria“ vakcinos antra dozė – po 12 savaičių (gamintojo rekomenduojamas 4-12 savaičių intervalas). „Janssen“ vakcina yra skiepijama tik vieną kartą, todėl antros dozės nereikia.

Sergantis, karščiuojantis ar bet kokios ligos ūmiu periodu žmogus neskiepijamas. Vakcinos vartoti negalima, jei yra alergija veikliajai medžiagai ar bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai. Pasakykite sveikatos priežiūros specialistui, jei Jūs vartojate ar neseniai skiepijotės kita vakcina, ar jeigu turite alergiją (padidėjęs jautrumas) vakcinos veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai, turėjote anafilaksinių reakcijų į maistą/skiepus/vaistus, sergate ūminėmis ar lėtinėmis ligomis.

Kiekvienos vakcinos suleidimo metu ir po jo slaugytojas ar gydytojas maždaug 15 min jus stebės, ar jums neatsirado alerginės reakcijos požymių.

Vartoti nuskausminamųjų vaistų profilaktiškai prieš vakcinaciją nerekomenduojama, nes jie gali sutrikdyti organizmo gebėjimą sukurti imuninį atsaką prieš ligos sukėlėjus.

Kaip elgtis po vakcinacijos?

Po vakcinacijos, kai sveikata gera, galima užsiimti įprastine kasdiene veikla. Svarbu nepažeisti, netrinti ar kitaip nedirginti dūrio vietos. Po vakcinacijos ir toliau būtina vartoti visus vaistus, kuriuos įprastai vartojate dėl lėtinių ligų. Po vakcinacijos alkoholio vartoti nereikėtų.

Kitomis vakcinomis rekomenduojama skiepytis praėjus bent 2 savaitėms.

Kokios yra žinomos ir galimos komplikacijos po vakcinacijos?

Organizmo reakcija į vakcinaciją yra NORMALUS procesas. Šalutinis poveikis yra ženklas, kad imuninė sistema reaguoja į vakciną ir pradeda gaminti antikūnus, galinčius įveikti virusą ir  neleidžiančius jam daugintis, todėl pasiskiepijus išvengiama ligos arba sergama silpnesne ligos forma. Dažniausiai pasireiškiančios reakcijos nuo bet kurios COVID-19 vakcinos (daugiau 1 iš 10) yra: nuovargis, skausmas ir patinimas injekcijos vietoje, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, šaltkrėtis, karščiavimas ar pykinimas, kurios intensyviau pasireiškia po pirmos Vaxzevria, po antros Comirnaty ar Moderna dozės. Įprastai jie praeina po kelių dienų. Paprastai sunkios alerginės reakcijos atsiranda greitai; visais atvejais nedelsiant kreipkitės į medicinos specialistą.

Ką daryti, jei pasireiškia nepageidaujama reakcija?

Jei savijauta pablogėja, reikėtų pailsėti, gerti pakankamai skysčių, galima išgerti nepageidaujamo poveikio simptomus slopinančių nereceptinių vaistų, valgyti lengvai virškinamą maistą. Jeigu temperatūra pakyla virš 38.5 °C, galima išgerti paracetamolio ar ibuprofeno, jei skauda ranką ar galvą- ir kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Visos nepageidaujamos reakcijos gali praeiti per keletą valandų, o sveikata pagerėja per kelias dienas po vakcinacijos. Jei kyla klausimų apie organizmo reakciją ar ji yra sunki bei esate nedarbingas, turite kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vakciną praneškite savo šeimos gydytojui ir (ar) Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai. Pasireiškus įtariamai nepageidaujamai reakcijai į COVID-19 vakciną, pacientui rekomenduojama pateikti Paciento pranešimą apie įtariamą nepageidaujamą reakciją VVKT internetinėje svetainėje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv, užpildant jį tiesiogiai arba užpildytą formą pateikiant elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt). Pranešti apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į COVID-19 vakciną galima ir nemokamu telefonu 8 800 73 568.

Kas gali būti, jei nesiskiepysiu?

Jūs galite atsisakyti skiepytis – tai yra jūsų teisė. Vakcinacija nėra privaloma, bet turite žinoti, kad Covid- 19 gali sukelti sunkią ligą su ilgalaikėmis pasekmėmis ar net baigtis mirtimi bet kokio amžiaus asmenims, o ypač pavojinga pagyvenusiems ir sergantiesiems lėtinėmis ligomis žmonėms.

Higienos normų, tokių kaip rankų plovimas, kaukių dėvėjimas ar saugaus atstumo laikymasis gali reikšmingai sumažinti infekcijos plitimą. Vis dėlto norint viruso plitimą visiškai sustabdyti, geriausia būtų vakcinos pagalba sukelti specifinį SARS-CoV-2 imunitetą. Iki šiol nei vienas virusas nebuvo eliminuotas didelei populiacijos daliai įgijus natūralų imunitetą. Tik bandos imunitetas pasiektas vakcinuojant, gali visiškai eliminuoti viruso plitimą.

Karštoji linija Lietuvos gyventojams (www.1808.lt) 1808.

Skiepijimo nuo COVID-19 paslaugos teikiamos vadovaujantis LR SAM įsakymu Nr. V-2997, V-563, Imunoprofilaktikos aprašo 11.1 ir 11.2 papunkčiais.

Skip to content